Úkoly a odkazy pro děti

1. Vyzkoušejte kreslení do mouky a trénování špetky - solení 

Dětem poskytujeme příležitost pro rozvoj jemné motoriky prostřednictvím činností, které rozvíjí pohyb prstů. 

Pomůcky: tác, hrubá mouka

Postup: Mouku vysypeme na tác a necháme děti, ať prstíkem kreslí. Je to výborné cvičení na uvolnění ruky a zápěstí. Kromě toho kreslení do mouky dětem poskytuje příjemný smyslový a hmatový zážitek.

2. Vyzkoušejte kresbu na zem

Důležité je vzbudit v dítěti zájem o kreslení a povzbuzovat ho v jeho výtvarných pokusech. Je třeba ho do kresby vtáhnout a ukázat mu, že je to snadné a že to může být i velká zábava - zkrátka udělat tuto činnost zajímavou.

Pomůcky: obyčejný balící papír, měkké pastelky, voskovky...

  • na zemi roztáhneme balicí papír - pro kresbu je vhodné použít progresové pastelky, voskovky nebo fixy, které zanechávají na papíře výraznější stopu
  • opravdovou zábavou je také malování do sněhu - používáme dlouhý štětec, vodové barvy nebo rozpuštěné potravinářské barvy, instantní kávu, kterou můžeme nalít také do láhve s tenkou dírkou ve víčku.

3. Vytvořte si přírodní paletu barev

Ve světě hry, tj. ve světě symbolů, fantazie, snů a přání uspokojuje dítě své potřeby a vyjadřuje sebe samo, rozvíjí svůj intelekt, tvořivost, vyjadřuje emoce, socializuje se. Zahrajme si Na malíře - hru propojenou s objevováním. 

Pomůcky:  malé kelímky či skleničky (např.od výživy), koření či barevné potraviny

Postup: Nejprve  s dětmi společně vymýšlíme, co vše lze použít jako přírodní barvivo. Pak vybereme, co chceme vyzkoušet. Obarvíme trochu vody a nejlépe vyzkoušíme venku na velkém kusu balícího papíru. Doporučuji např.:

ŽLUTÁ - kari koření
ORANŽOVÁ - spojit kurkumu a šťávu z červené řepy
ČERVENÁ - šťáva z červené čerstvé nebo šťáva ze zavařené řepy
TMAVĚ HNĚDÁ - hlína
SVĚTLE HNĚDÁ - kakao
ŠEDÁ - popel nebo káva
ZELENÁ - špenát

4. Zahrajte si na zápis nanečisto

Povídejte si s dětmi o škole. Vysvětlete, co se ve škole bude dít. Nejen, že se tam budou učit a určitě si i hrát, ale také že budou mít přestávky na svačinu, že po vyučování půjdou s paní vychovatelkou na oběd, že si pro něj (pro ni) vždy přijdete v daný čas. 

  • Čtete před spaním vašemu broučkovi pohádky? To je skvělé! I Albert Einstein řekl: "Pokud chcete, aby vaše děti byly inteligentní, čtěte jim pohádky." Nechte děti také o čtení vyprávět.
  • Nechte děti popisovat obrázky - co je nahoře, dole, vedle domečku atd.
  • Porovnávejte předměty - co je menší, větší, největší
  • Nechte děti vyprávět o sobě - s čím si rády hrají, co rády jedí, jaká barva se jim líbí atd.

5. Udělejte si album či portfolio různých úkolů

Portfolio má mnoho funkcí. Zmínila bych zejména: 

  • Funkce motivační: motivuje děti k lepším výsledkům práce, k dokončení řady činností, k tvorbě vlastních výtvorů, které chtějí v portfoliu prezentovat - ukázat.
  • Funkce komunikační: stává se prostředníkem navození a rozvoje komunikace mezi učitelem a dětmi, mezi dětmi vzájemně a mezi dětmi a rodiči.

V současné době naleznete mnoho odkazů k pracovním listům volně použitelných, nabízím například Zápis je tu, Učíme se doma, Jarní sešit


6. Jděte ven a vyberte si strom, který se vám líbí a je pro vás zajímavý. Možná se jako rodina shodnete na jednom nebo si každý najde svého oblíbence. Myslete na to, abyste se k němu jednoduše dostali a mohli ho pravidelně navštěvovat a zaznamenávat svá pozorování. Nechte na dětech, ať si sami vyberou část stromu, která je nejvíc zajímá. Pozorujte kůru, větve, pupeny, listy a strom navštěvujte ve všech ročních obdobích. Pomůže vám pozorovatelský list mého stromu. Odkaz ZDE

7. Zasaďte řeřichu či osení a sledujte jak roste. Nechte děti popisovat co bylo dříve, co později... Můžete také každý týden nakreslit obrázek jak se naše semínka mění či pořídit fotografie. Obrázky pak děti mohou popisovat a řadit tak, jak jdou za sebou. Jaro je ideální období pro sledování přírody. Poskytuje nám mnoho námětů pro rozvoj řeči a komunikace, zrakového vnímání, sluchového vnímání a jemné motoriky.

8. Natrhejte jarní květiny např. sedmikrásky, pampelišky. Z natrhaných sedmikrásek či pampelišek vytvoříme  aktivitu pro zrakové rozlišování. Z natrhaných květin vytvoříme řady. Každý řádek vytvoříme z jednoho druhu květin. V řádku se vždy jedna květina liší. Nápady pro odlišení květin: květina má kratší stonek, menší počet lístků květu, květina je k ostatním položená zrcadlově. Děti pak vyhledávají květinu, která se liší. Pracují odshora dolů ve směru zleva doprava.

9. Urči, o jaký předmět se jedná Cílem aktivity je rozvoj sluchového vnímání. Dětem ukazujeme různé předměty a současně jim prezentujeme zvuk, který vydávají. Děti se dívají a pozorně naslouchají, poté se otočí a snaží se určit, který předmět vydával zvuk (listování knihou, zavření knihy, zvuk zvonečku, cinkání klíčů, odemykání, bubínek...)

10. 5 her na cesty

Rozvíjejte sluchové vnímání dítěte. Zahrajte si hru, kdo vymyslí nejvíce slov od písmene "A", kdo vymyslí nejvíce zvířat od písmene "K", kdo vymyslí nejvíce názvů zaměstnání od písmene "P"

Cvičte u dítěte paměť a pozornost. Např. kdo si zapamatuje více slov, kdo si zapamatuje více čísel

Děti velmi rády kladou otázku "Proč?", je to jedna z dalších možností, jak rozvíjet jejich rozumové schopnosti. Dávejte dětem jednoduché otázky, které je budou nutit k přemýšlení (Proč ptáci létají? Proč v zimě musíme nosit rukavice, čepice a šály? Proč chodí lidé do práce? Proč kytka uvadne, když ji nebudeme zalévat?)

Dávejte dítěti jednoduché známé hádanky, ale vymyslete si i vlastní, kdy dle popisu má dítě odhalit o jaký předmět, zvíře či osobu v jeho okolí se jedná (např. Je to žlutozelené, je to v této místnosti, není to schované pod stolem, ale je to v misce na stole, co to je?)

Pozorujte s dítětem věci kolem sebe, veďte dítě postupně např. i k zobecňování, používání nadřazených a podřazených pojmů (Lžíce, nůž, vidlička - co je to dohromady? Příbor. Které druhy zeleniny znáš? Čemu se říká dopravní prostředky, vyjmenuj některé atd.)

ZŠ Kostelní Lhota
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky